Hasiči pro lepší život v Nymburce

16.10.2022

Projekt "Hasiči pro lepší život v Nymburce" v grantové výzvě Sázíme budoucnost byl podpořen 128tis. Kč

V polovině června byla z naší strany podána žádost o podporu výsadby stromů. Dnes přišla radostná zpráva "Váš projekt byl vybrán k podpoře"

Cílem projektu je obohatit plochy o vzrůstné kvalitní listnaté stromové patro na veřejných lokalitách města Nymburka a také zapojit a osobně angažovat do výsadby stromů Sbor dobrovolných hasičů v Nymburce v duchu "vysaď si svůj strom a starej se o něj". Výsadba proběhne po dohodě na pozemcích Města Nymburka, které udělilo souhlas.

V lokalitách ulice Na Tržišti stromy chybí a cílem je vytvořit zde jednostrannou alej podél cesty u hřiště a doplnění 4 stromů u dětského hřiště. V parku za hřbitovem je cílem založení listnaté složky této lokality, protože stávající výsadba je neúplně a ne zcela šťastně vysazená z okrasných i exotických jehličnanů.

Na lokalitách jsou navrženy listnaté stromy domácích druhů, tak aby se na plochy dostal přirozený stín stromů, který příznivě ovlivní mikroklima ploch, zadržování vody v půdě, sníží se prašnost a nové stromy budou poskytovat potravu i úkryty pro drobné ptactvo a hmyz, někde budou sloužit jako optická clona. Na žádné lokalitě se nejedná o náhradní výsadbu.

Každý strom ponese jméno významné osobnosti, která se podílela na chodu hasičského sboru v Nymburce s tím, že každý strom bude mít svého patrona v podobě současného člena sboru. Po jeho odchodu z aktivní činnosti ve výjezdové jednotce stromu bude stanoven nový patron.

Hasiči v Nymburce oslaví za dva roky 150 let své činnosti, kde tímto počinem vzdají hol všem, kdo se podílel na ochraně našeho města.

"Tento projekt byl vytvořen díky grantovému programu Nadace Partnerství a je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, individuálními dárci veřejné sbírky a partnery iniciativy Sázíme budoucnost"

Samotná výsadba se uskuteční 12. 11.2022 od 9.00 hod. v lokalitě Fotbalového hřiště Drahelice a následně v parku Za Hřbitovem. Je zajištěn také doprovodný program Ekoncetra Huslík.

V případě zájmu rádi přivítáme dobrovolníky, kteří mají zájem se fyzicky podílet na výsadbě stromů. Svou účast při pomoci s výsadbou hlaste na tel. 604 847 775 nebo na hasicinymburk@seznam.cz

Garant projektu: Zdeněk Vocásek, starosta hasičů města Nymburk

Odborný dohled: Jan Lukeš, certifikovaný arborista